Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuPodatki lokalne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Anna Mackiewicz | 2015-04-30 13:15:57
śląskie, podatki, prawo

Gminy w interesie swoich mieszkańców mają prawo do ustalania podatków lokalnych.

W Katowicach w bieżącym roku nieznacznie wzrósł podatek od nieruchomości. Na tym samym, co w poprzednim roku, poziomie pozostał podatek od środków transportu, a ceny za wodę, śmieci i opłata targowa nie zmieniły się.

Za metr sześcienny wody wszyscy odbiorcy płacą 5,82 zł, a odbiór ścieków – 8,07 zł, najwięcej w kraju. Za metr sześcienny wody najwięcej płaci się w Warszawie – 6,93 zł, najmniej w Opolu – 3,13. Odbiór ścieków najtańszy jest w Białymstoku – tylko 3,18 zł.

Zagospodarowanie odpadów kosztuje średnio 14,00 zł miesięcznie za osobę w przypadku segregowania śmieci i 20,00 przy braku segregacji. Ceny zagospodarowania odpadów w poszczególnych miastach wojewódzkich są bardzo zróżnicowane. Średnio na osobę najwięcej za odbiór odpadów segregowanych zapłacić trzeba w Szczecinie – 50,00 zł, gdzie opłata pobierana jest od gospodarstwa domowego. Tu też najwięcej wynosi opłata za śmieci niesegregowane – 80,00 zł za gospodarstwo. Najmniej, bo 8,00 zł za osobę kosztuje odbiór odpadów segregowanych w Zielonej Górze, a niesegregowanych – 12,00 zł, w Kielcach.

Podatek od nieruchomości dla gruntów związanych prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji wynosi 0,81 zł do metra kw. Za budynek mieszkalny płaci się 0,68 zł, zaś związany z prowadzeniem działalności gospodarczej – 22,19 zł. Najniższy podatek od gruntów przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej w miastach wojewódzkich to 0,27 zł za metr kw. w Krakowie – przy działaniach związanych ze sportem i rekreacją. Najwyższy, 0,90 zł - w Poznaniu. Również podatek od nieruchomości dla budynków mieszkalnych i przeznaczonych na działalność gospodarczą jest najwyższy w Poznaniu – odpowiednio 0,75 i 23,13 zł od metra kw. Najmniej za budynek mieszkalny płaci się w Zielonej Górze – 0,42 zł, a pod działalność gospodarczą w Olsztynie – 14,00 zł za metr kw. przy prowadzeniu działalności hotelarskiej.

Podatek od środków transportu kształtuje się na poziomie od 396,00 zł za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony posiadający certyfikat EURO do 2 784,00 zł za ciągnik siodłowy, lub balastowy przystosowany do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej, niż 12 ton. Najniższy podatek od środków transportu, wynoszący 327,00 zł płaci się w Warszawie za samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony o napędzie hybrydowym albo elektrycznym. Najwięcej, bo 3 133,00 zł zapłacić trzeba w Olsztynie za samochód ciężarowy o więcej, niż czterech osiach i masie powyżej 29 ton.

Opłata targowa wynosi od 6,00 zł za metr kw. zajmowanej powierzchni przy sprzedaży z ręki, ziemi, kosza lub stolika w miejscach wyznaczonych do 200,00 zł przy sprzedaży prowadzonej poza miejscami wyznaczonymi. Najniższa opłata targowa wynosi 0,10 zł za metr kw. powierzchni zajmowanej na targowiskach w Łodzi. Najdroższej jest w Szczecinie, gdzie za handel w strefie śródmiejskiej dziennie trzeba zapłacić 500,00 zł i w Warszawie, gdzie tyle samo kosztuje sprzedaż choinek ciętych, sztucznych i w donicach w strefie I a.

W większości miast wojewódzkich nie pobiera się opłat za psa. Wyjątkami są Szczecin, gdzie opłata wynosi 50,00 zł rocznie i Kielce – 45,00 zł. W Katowicach opłat za psa nie przewidziano.

 

Źródło:

www.bip.um.katowice.pl

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert