Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuAtrakcje turystyczne

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Leszek Bochner | 2017-09-01 12:11:58
śląskie, turystyka, przyroda

Mimo uprzemysłowienia, na Śląsku zachowało się wiele naturalnych, nieprzekształconych przez człowieka obszarów, które przyciągają turystów.

Podlesice na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, PAP/ Andrzej Grygiel

 

Województwo leży na terenach o zróżnicowanej budowie geologicznej, odmiennych warunkach klimatycznych i glebowych, ukształtowaniu terenu; występuje też duże zróżnicowanie fauny i flory. Miłośnicy przyrody mogą tu znaleźć zarówno elementy charakterystyczne dla niżu europejskiego, jak też dla terenów wyżynnych, górskich oraz kotlin podgórskich.

Na Śląsku jest 61 rezerwatów przyrody zajmujących w sumie ponad 3619 ha, czyli ok. 0,3 proc. powierzchni całego województwa. Najwięcej z nich jest w części północnej i południowej regionu. Na Śląsku utworzono osiem parków krajobrazowych, chroniących obszary o szczególnych wartościach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych. Parki krajobrazowe zajmują w sumie 235 tys. 752 ha, co stanowi 19,21 proc. powierzchni województwa śląskiego. W regionie są także 22 obszary chronione, które obejmują wyróżniające się krajobrazowo tereny o różnych typach ekosystemów.

Śląską ciekawostką przyrodniczą jest rozciągająca się między Błędowem i Kluczami Pustynia Błędowska – największy w Polsce obszar piasków lotnych I jedyna naturalna pustynia w Europie.

 

Turystycznymi wizytówkami województwa są niewątpliwie Zespół Klasztorny oo. Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie, Szlak Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej czy Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Szczególnie popularnymi obiektami wchodzącymi w skład Szlaku są: Muzeum Browaru Żywiec, Tyskie Muzeum Piwowarstwa oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

 


ZABYTKI


W województwie jest ponad 4000 zabytków wpisanych do państwowego rejestru. Jednak liczba tych, które czekają na odrestaurowanie i udostępnienie turystom, jest o wiele wyższa. Są to głównie zamki, pałace, dwory, kościoły i kaplice, ale również układy urbanistyczne miast, charakterystyczne kolonie robotnicze, a także zabytki techniki i przemysłu, cmentarze i parki.

Do najbardziej znanych zabytków i jednocześnie obiektów kultu religijnego należy klasztor paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie. Ta ufundowana w 1382 r. świątynia słynie z obrazu Matki Boskiej. Obraz ten przywieziono na Jasną Górę ze wschodu, kilka lat po ufundowaniu klasztoru; według jednej z legend autorem dzieła miał być sam św. Łukasz. Cudownej mocy tego obrazu przypisywano fakt, że w czasach wojen ze Szwecją (w latach 1655-1704) klasztor zdołał obronić się w trakcie kolejnych oblężeń. Obecnie każdego roku na Jasną Górę przybywają miliony pielgrzymów nie tylko z Polski.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

Na Śląsku znajduje się kilkadziesiąt zamków i pałaców, pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne. Prawdziwą perłą pośród nich jest zespół pałacowo-parkowy Książąt Pszczyńskich w Pszczynie, w którym mieści się muzeum zamkowe. Turyści odwiedzają też Zamek Piastowski w Gliwicach, zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, bazyliki w Piekarach Śląskich, Rybniku i Panewnikach.

Na szczególną uwagę zasługuje Szlak Zabytków Techniki – jedyny w Polsce regionalny szlak turystyki industrialnej. Tworzą go 42 obiekty, które w minionych wiekach były świadkami rewolucji przemysłowej, a dziś stanowią atrakcje tur

Industiarda

W Tarnowskich Górach turystów przyciągają dwa obiekty związane z górnictwem srebra i ołowiu: Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga, gdzie największą atrakcją jest 600-metrowy, podziemny spływ łodziami kopalnianymi korytarzami. W Zabrzu znajdują się zabytkowe obiekty górnictwa węgla kamiennego: Kopalnia „Guido”, Skansen „Królowa Luiza” oraz Muzeum Górnictwa Węglowego.

Atrakcją, nie tylko dla miłośników piwa, jest możliwość zwiedzenia Browaru Książęcego w Tychach wraz z Muzeum Piwowarstwa, gdzie ukazano sięgającą roku 1629 historię warzenia tego trunku. W Gliwicach na uwagę zasługuje natomiast 110-metrowy maszt radiostacji, najwyższej drewnianej konstrukcji w Europie. Przemysłowym zabytkiem Częstochowy jest Muzeum Zapałek; można tu poznać tradycyjną metodę ich wyrobu.

150 lat liczy sobie kolejka wąskotorowa, której 23-kilometrowa trasa biegnie z Bytomia do Miasteczka Śląskiego. Niedaleko, w Radzionkowie, znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Chleba, gdzie własnoręcznie można przygotować i wypiec pieczywo.

W Bielsku-Białej działa Muzeum Włókiennictwa, w którym zgromadzono maszyny służące do wyrobu tkanin, natomiast w Mysłowicach - Centralne Muzeum Pożarnictwa z zabytkowymi pojazdami strażackimi.


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert