Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuHistoria regionu - od Mieszka I

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Leszek Bochner | 2017-09-01 15:08:36
śląskie, historia, kultura

Region należał do Polski już za czasów jej pierwszego władcy Mieszka I, który przyłączył go do budowanego przez siebie państwa w 990 roku. Bogactwa naturalne oraz dogodne położenie geograficzne powodowały, że obszar ten przez lata był obiektem wielu najazdów i walk, a przenikające się polskie, czeskie i niemieckie wpływy ukształtowały oryginalną kulturę i obyczaje.

Pod koniec X wieku (prawdopodobnie między 985 a 990 rokiem) Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego Piastów, za panowania Mieszka I. Obszar ten zamieszkiwały wówczas różne plemiona słowiańskie, m.in. Ślężanie w okolicach Gór Sowich ( od nich powstała nazwa Śląsk) Opolanie, Morawianie, Gołęszyce, Dziadoszanie.

W kolejnych wiekach królowie polscy toczyli walki o Śląsk z Czechami i Węgrami; w okresie rozbicia dzielnicowego Polski (1138-1320) Śląskie znalazło się w strefie wpływów zależnej od Czech Marchii Brandenburskiej. Na początku XVI wieku Śląsk przeszedł pod panowanie króla Czech i Węgier Ferdynanda I Habsburga. W 1741 r. region przejęły Prusy.

Wojny o Śląsk wybuchały nie bez przyczyny – był to bowiem region ważny z powodów ekonomicznych - handlowych oraz za sprawą górnictwa. Już we wczesnym średniowieczu na tych terenach powstawały i krzyżowały się międzynarodowe szlaki kupieckie, prowadzące z południa na północ i ze wschodu na zachód. Wyrastały przy nich miasta-ośrodki targowe, np. Bytom, Gliwice. Właśnie koło Bytomia już w XIII wieku zbudowano pierwsze kopalniane szyby – wydobywano tam rudy żelaza. W XVI wieku rozpoczęła się eksploatacja rud srebra i ołowiu. Wiek później zaczęto wydobywać na Śląsku węgiel kamienny – najpierw odkrywkowo, potem głębinowo.

Mimo wielowiekowych obcych rządów, Ślązacy walczyli o utrzymanie swej tożsamości i m.in. o możliwość używania języka polskiego. Spotykało się to z oporem władz, które wielokrotnie zakazywały np. nauki polskiego w szkołach (m.in. w 1819 i 1872 r.).

W 1903 r.  Wojciech Korfanty (1873-1939), walczący o polskość Górnego Śląska, zostaje pierwszym polskim deputowanym do Reichstagu, który nie wchodzi do niego z ramienia partii Centrum.

W latach 1919, 1920 i 1921 wybuchły trzy powstania śląskie. Ludność polska wystąpiła przeciw Niemcom, chcąc przywrócić ten region Polsce, która odrodziła się po latach zaborów. W wyniku III powstania, którego dyktatorem był Wojciech Korfanty, duża część Śląska została włączona do Polski. Po II wojnie światowej i kapitulacji hitlerowskich Niemiec, na mocy porozumień aliantów, cała Polska, łącznie ze Śląskiem, dostała się do strefy wpływów ZSRR. W 1945 r rozpoczęły się wywózki do niewolniczej pracy do ZSRR, głównie w rejon Donbasu.  Dotyczyło to głównie tych miejscowości, które wcześniej należały do Niemiec.

W wyniku reformy administarcyjnej województwo śląskie zostało powołane w 1999r.


Ważniejsze daty w historii Górnego Śląska:

•   921 (ok) – prawdopodobne przyłączenie Śląska do Czech,

•   991 – wejście Śląska w skład państwa Polan,

• 1138 – podział Polski na dzielnice, Ziemie późniejszego Górnego Śląska znalazły się w dzielnicy śląskiej i dzielnicy senioralnej (krakowskiej),

• 1173 – wyłączenie ziem późniejszego Górnego Śląska od reszty ziem śląskich;

• 1241 – najazd tatarski na Śląsk, bitwa pod Legnicą,

• 1339 – król Polski Kazimierz III Wielki zrzeka się roszczeń do większości księstw śląskich,

• 1521 – zjednoczenie większości ziem Górnego Śląska przez księcia Jana II Dobrego,

• 1528 – początek nowożytnego górnictwa na Górnym Śląsku,

• 1742 – podpisanie pokoju we Wrocławiu na mocy którego król pruski Fryderyk II opanował większość ziem Górnego i Dolnego Śląska,

• 1788,– początek rozwoju wielkiego zagłębia przemysłowego - uruchomienie w kopalni Fryderyk pod Tarnowskimi Górami jednej z pierwszych poza Anglią maszyn parowych,

• 1872 – usunięcie języka polskiego ze szkół na Górnym Śląsku,

• 1919 – 1921 powstania śląskie,

• 1922,– podział Górnego Śląska i przyłączenie południowo-wschodniej części do Polski,

• 1939 – początek niemieckiej okupacji,

• 1945 – przyłączenie Śląska Opolskiego i uprzemysłowionych powiatów Kielecczyzny (Zagłębie Dąbrowskie) do Województwa Śląskiego,

• 1950 – podział województwa śląskiego (śląsko-dąbrowskiego) na województwo katowickie i województwo opolskie,

• lata 70. XX w. duże inwestycje w przemysł i infrastrukturę,

• 1975 – z województwa katowickiego wyodrębniono województwo częstochowskie i część województwa bielskiego,

• 1999 – reforma administracyjna dzieli Górny Śląsk na dwa województwa: śląskie i opolskie.

 

opracowano na podstawie:

Polskie Dzieje.pl - Historia Śląska https://polskiedzieje.pl/pozostale-artykuly/historia-slaska.html; Górny Śląsk https://pl.wikipedia.org/wiki/Górny Śląsk

 

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Brama wjazdowa przesuwna

Brama żaluzjowa charakteryzuje się oryginalną konstrukcją składającą się ze stalowych przęseł, kt...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

CARPORT WIATA GARAŻOWA STYL HORYZONTAL

W naszej ofercie znajdują się bardzo eleganckie i przestronne wiaty garażowe, wykonane ze stali o...
Polska - ZIELONA GÓRA 2021-04-28 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Ogrodzenia nowoczesne

Marciniak Ogrodzenia oferuje Państwu ogrodzenia palisadowe ze stali ocynkowanej ogniowo. Dzięki t...
Polska - ZIELONA GÓRA 2018-04-11 Dodał: Marciniak Ogrodzenia Produkcja metalowych wyrobów gotowych Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert