Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuCzarne złoto

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Dorota Kazimierczak | 2015-06-01 13:30:59
śląskie, gospodarka, przemysł, węgiel, rolnictwo

Województwo śląskie jest najbardziej uprzemysłowionym regionem Polski. Posiada duże zasoby surowców mineralnych, które stały się podstawą do rozwoju przemysłu wydobywczego - złoża węgla kamiennego oraz rudy cynku i ołowiu, gazu ziemnego, złoża margli, wapieni, kruszyw naturalnych, a także wód leczniczych, termalnych i mineralnych.

Rozwój przemysłu w regionie doprowadził do wykształcenia się kilkudziesięciu mocno ze sobą powiązanych ośrodków przemysłowych, wśród których największe to: Katowice, Bytom, Gliwice, Zabrze, Chorzów, Sosnowiec, Ruda Śląska, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Bielsko-Biała, Częstochowa.

 

Opel Astra Sedan na taśmie produkcyjnej zakładów GM w Gliwicach, PAP/Andrzej Grygiel

 

W województwie trudno wskazać wiodący ośrodek przemysłu czy przedsiębiorczości – właściwie cały region stał się wielkim centrum gospodarki. W poprzednich latach jednak pierwsze skrzypce na Śląsku grał Górnośląski Okręg Przemysłowy, skupiający 14 miast na obszarze ok. 1200 km kw. Rozwinęło się tu górnictwo węgla kamiennego, hutnictwo żelaza, cynku i ołowiu, przemysł elektromaszynowy, chemiczny, mineralny. Nieco słabiej rozwinął się przemysł spożywczy, lekki i drzewno-papierniczy.

Zmiany ustrojowe po 1989 r., transformacja gospodarki, przystąpienie Polski do UE i zmiany na światowych rynkach spowodowały jednak, że przemysł wydobywczy i ciężki przestały być sztandarowymi filarami ekonomii nie tylko kraju, ale i regionu.

Śląskie firmy wytwarzają 13,1 proc. produktu krajowego brutto (drugie miejsce w kraju po województwie mazowieckim). Jednak już udział usług rynkowych i nierynkowych stanowi prawie 60 proc., a przemysłu 33 proc., co daje regionowi pierwszą pozycję w skali kraju.

Podstawowe znaczenie w regionie mają następujące branże: górnictwo węgla kamiennego, metalurgia żelaza, cynku i ołowiu, energetyka oraz przemysł elektromaszynowy, spożywczy i chemiczny, w ostatnim okresie również przemysł motoryzacyjny (samochodowy).

 

Fiat Auto Poland w Tychach, PAP/Andrzej Grygiel

 

W ostatnich latach szczególne zmiany dotknęły górnictwo i hutnictwo. Zatrudnienie w górnictwie, wskutek restrukturyzacji i dążenia do poprawy efektywności, zmniejszyło się z 243 tys. osób w 1997 r. do ok. 107 tys. w 2011 r. W hutnictwie z kolei zaszły zmiany dotyczące formy własności i struktury zarządzania. W ich wyniku doszło do niemal całkowitej prywatyzacji branży.

Zmienia się również branża paliwowo-energetyczna. Z uwagi na dużą koncentrację przemysłu, Śląskie stało się pierwszym w kraju producentem energii elektrycznej – stąd pochodzi ok. 20 proc. produkcji krajowej.

W regionie maleje udział górnictwa i hutnictwa - branż do niedawna dominujących w lokalnej gospodarce, a rośnie pozycja przemysłu elektromaszynowego, informatycznego, energetyki, a najszybciej - przemysłu motoryzacyjnego (region jest największym w kraju producentem samochodów) i spożywczego.

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

W województwie śląskim zarejestrowanych jest ponad 400 tys. podmiotów gospodarczych. Wśród nich największą grupę stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki prawa handlowego. Najmniej liczna jest grupa przedsiębiorstw państwowych. Z ogólnej liczby działających w regionie podmiotów gospodarczych, 96 proc. przypada na sektor prywatny.

Do pierwszej dziesiątki największych firm w województwie należą: Tauron Polska Energia SA (energetyka), Fiat Auto Poland SA (motoryzacja), ArcelorMittal Poland SA (hutnictwo), Kompania Węglowa SA (górnictwo), Jastrzębska Spółka Węglowa SA (górnictwo), Tauron Wytwarzanie SA (energetyka), Farmacol SA (farmaceutyka), Katowicki Holding Węglowy SA (górnictwo), EDF Rybnik SA (energetyka) i Grupa Żywiec SA (przemysł spożywczy). Tylko firmy z tej listy zatrudniają blisko 200 tysięcy pracowników.

W regionie tym inwestują również firmy zagraniczne. 

 

Źródło: GUS (marzec 2015 r.)

 

W ostatnim okresie silnie rozwijającymi się sektorami (tzw. sektorami wysokiej szansy) stały się w regionie branże motoryzacyjna, IT oraz BPO (outsourcing usług biznesowych). Zatrudnienie i produkcję zwiększają takie firmy z branży motoryzacyjnej jak: Fiat Auto Poland w Tychach, General Motors Manufacturing Poland, Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach, Valeo w Czechowicach-Dziedzicach.

Zachętą dla inwestorów z branży motoryzacyjnej w województwie może być wysoko wykwalifikowana kadra szczebla zawodowego, średniego i wyższego (blisko 30 proc. studentów na Śląsku kształci się na kierunkach technicznych). W regionie działa też wiele jednostek instytucji naukowo- badawczych, które mogą stanowić duże wsparcie dla tej gałęzi przemysłu.

Przyczyną sukcesu Śląskiego jako coraz bardziej liczącego się centrum usług informatycznych (IT) jest również dostępność pracowników. Polscy specjaliści coraz częściej świadczą usługi dla klientów zagranicznych. Śląskie to duże skupisko firm z branży high-tech, jedno z największych skupisk firm IT w Polsce. Swoje siedziby mają tu najwięksi producenci oprogramowania nie tylko w Polsce, m.in. firmy takie jak: IBM Polska Sp. z o.o. w Katowicach, Wasko w Gliwicach, Centralny Ośrodek Informatyki Górnictwa SA w Katowicach, Logotec Engineering SA w Mysłowicach, BPSC SA w Chorzowie, Ente w Gliwicach. Swoje biura ulokowali tu również producenci rozwiązań informatycznych: Comarch w Katowicach, VSoft w Częstochowie czy Asseco Poland SA w Bielsku-Białej, Katowicach i Gliwicach.

Region śląski stał się atrakcyjnym miejscem do tworzenia centr usług BPO (outsourcing usług biznesowych) i SSC, czyli przeniesionych poza kraj macierzysty centrów usług, np. call center). Służy temu położenie województwa śląskiego w centrum Europy, co czyni z niego atrakcyjną lokalizację dla inwestorów, a przede wszystkim dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry. 45 szkół wyższych w regionie kształci około 181 tys. studentów.

Katowice są największym ośrodkiem akademickim na Śląsku, z uczelniami o profilach technicznym, medycznym, ekonomicznym i humanistycznym. Najpopularniejsze kierunki studiów w województwie śląskim to: zarządzanie i marketing, finanse i bankowość oraz ekonomia. Wśród wiodących uczelni należy wymienić m.in.: Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Politechnikę Częstochowską i Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Ponad 97 proc. śląskich studentów kończy naukę z dobrze opanowanym językiem angielskim.

 

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert