Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuMozaika handlowa

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Krzysztof Kuciński | 2015-05-13 18:12:40
śląskie, eksport, firmy, pkb

Województwo śląskie należy do najsilniejszych gospodarczo regionów Polski. Wytwarza się tutaj niemal 13 proc. produktu krajowego brutto, co daje województwu drugie miejsce w kraju.

Udział usług rynkowych i nierynkowych stanowi prawie 60 proc., a przemysłu – 32 proc., a to już plasuje region na pierwszym miejscu w Polsce.

Śląskie znane jest z dobrze rozwiniętych branż przemysłu: motoryzacji, przemysłu maszynowego, górniczego, przemysłu metalurgicznego, branży spożywczej i sektora IT. Najważniejsze produkty eksportowe to: maszyny przemysłowe, wyposażenie elektryczne i elektroniczne, samochody i akcesoria, żelazo i produkty ze stali, węgiel i koks.

Główne kierunki eksportu z województwa śląskiego, według ostatnich dostępnych danych władz regionalnych, to: Niemcy, Czechy, Włochy, Francja i USA.

O tym, że cała Polska „stoi” na śląskim węglu kamiennym, nie trzeba nikogo przekonywać. Region ten od dziesięcioleci zapewnia dostawy tego paliwa do kraju i na eksport. Niemniej koszt wydobycia węgla z coraz głębszych pokładów (im niżej, tym wydobycie staje się też bardziej niebezpieczne) robi się coraz wyższy i wiele kopalni ze Śląska, jeszcze niedawno gigantów pod względem przychodów, boryka się z kłopotami finansowymi, a na zwałach zalegają miliony ton niesprzedanego surowca. Światowy spadek cen węgla spowodował, że polski surowiec okazał się bardzo drogi i wiele kopalń musi ciąć koszty, ograniczać wydobycie i zatrudnienie.

Duże zyski przynosi przedsiębiorcom ze Śląska budowa i eksport na zagraniczne rynki specjalistycznych urządzeń i maszyn przeznaczonych dla górnictwa. Należy tu wymienić dwie firmy – Famur i Kopex.

Region, który chwali się przy swoim logo „pozytywną energią”, jest jej największym krajowym producentem. Świadczy o tym wysoka wśród polskich przedsiębiorstw pozycja Grupy Kapitałowej Tauron. Okazji nie przepuścili producenci odnawialnych, przyjaznych środowisku źródeł energii, wytwarzający na Śląsku m.in. części do elektrowni wiatrowych – maszty, łopaty śmigieł, turbiny (sześć zakładów, w tym ISD Huta Częstochowa) oraz wytwórcy paneli słonecznych i ogniw fotowoltaicznych (kilkunastu producentów, w tym polski WATT SA i Bauer Solar Production). Z pewnością produkcja tych komponentów i urządzeń znacząco wzrośnie w związku z przyjętą przez Sejm ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE), która daje też ekonomiczne podstawy małym wytwórcom takiej energii, a nie – jak dotąd – jedynie wielkim producentom.

Dawno już zamknięte szyby górnicze stają się teraz… produktem turystycznym. I tak np. m.in. zabytkowe, poddane renowacji kopalnie węgla w Katowicach i Rybniku, razem z dawną kopalnią srebra w tarnowskich Górach, zabytkową kopalnią „Guido” w Zabrzu, zbudowanymi na bazie dawnej infrastruktury muzeami zapałek, kolei i np. drukarstwa, znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego (łącznie 36 obiektów). Szlak zdobył wiele nagród i wyróżnień, a w 2010 r. uplasował się na prestiżowej liście Europejski Szlak Dziedzictwa Przemysłowego.

Bez wątpienia Śląskie coraz bardziej kojarzy się z przemysłem motoryzacyjnym. W sektorze tym działają m.in.: Fiat Auto Poland w Tychach, General Motors Manufacturing Poland, Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach, Valeo w Czechowicach-Dziedzicach.

Tylko w pierwszym półroczu 2014 r. tyski zakład Fiat Auto Poland wyprodukował 174 tys. 127 samochodów, tj. o 11,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2013 roku. Wzrosła produkcja wszystkich samochodów grupy Fiat - Chrysler. Rekordowy był wynik produkcji fiata 500 – wyniósł 101 tys. 654 sztuki, to wzrost o 12 proc. Produkcja modelu abarth 500 to 4327 sztuk – wzrost o 6,4 proc., a lancii ypsilon – 36 tys. 689 sztuk – wzrost o 7,4 proc. Z kolei w bielskich zakładach Fiat Powertrain Technologies produkuje się silniki 1.3 Multijet (diesel) oraz 0.9 TwinAir (benzyna).

W regionie rozwijają się też przedsiębiorstwa z branży lotniczej. W Śląskiem działa ich już ponad 20 i w większości produkują one na potrzeby światowych potentatów lotniczych, m.in. takich jak AVIO, Alenia Aeronautica czy General Electric. W śląskim zakładzie AVIO wytwarza się np. części do turbin silników m.in. firmy Pratt&Whitney.

Produkcja sektora lotniczego na Śląsku to jednak nie tylko części do dużych zagranicznych maszyn, ale także małe przedsiębiorstwa o rodzimym kapitale, wytwarzające całkiem nowe konstrukcje. I tak np. w spółce Margański & Mysłowski skonstruowano dwusilnikowy (o napędzie tłokowym) samolot EM-11 Orka. W 2011 r. maszyna ta, kwalifikowana jako rodzima awionetka, otrzymała certyfikat od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

Po długim okresie trudności pojawiła się szansa na odrodzenie i dalszy rozwój zakładów produkujących sprzęt dla wojska, działających na terenie woj. śląskiego. W wytwarzającej niegdyś czołgi, a obecnie je remontującej firmie Bumar-Łabędy w Gliwicach ma powstać specjalistyczne „centrum gąsienicowe” – dedykowane produkcji i obsłudze elementów tego napędu na potrzeby całej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wiosną 2014 r. zaczęło zmieniać się też oblicze Wojskowych Zakładów Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich, które zmieniły nazwę na Rosomak S.A. Nazwa pochodzi od sztandarowego produktu, wytwarzanego w fabryce – transportera opancerzonego Rosomak. Firma dostarczyła już polskiej armii ponad pół tysiąca tych nowoczesnych transporterów; do 2019 r. na potrzeby rodzimych sił zbrojnych ma ich wyprodukować jeszcze 300.

Na ostatnim jesiennym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach Rosomak S.A. zaprezentował też dwa inne swoje produkty - pojazd z napędem 4x4 „Szakal 2” w wersji rozpoznania wojskowego oraz wóz wsparcia wojskowego „Wilk” z nową zmodernizowaną wieżą i armatą kalibru 105 mm.

W branży transportowej, choć już nie kołowej i nie wojskowej, należy wymienić sukces zakładów Alstom Konstal w Chorzowie. Produkują one tramwaje i wagony metra – składy z Chorzowa kursują już w Stambule, Budapeszcie i w Warszawie.

Z pewnością większość polskich użytkowników komputerów zetknęła się z nazwą GOODRAM – tak nazywają się pamięci RAM, montowane w firmie Wilk Elektronik w Łaziskach Górnych. Ta założona w 1991 r. spółka już w 1996 r. stała się największym dystrybutorem pamięci komputerowych w Polsce. W 2003 r. otworzyła fabrykę w Łaziskach – jedyną tego typu w Europie Centralnej; w 2008 r. zawarła umowę o strategicznym partnerstwie z Toshiba Electronics Europe, a w 2013 r. zainwestowała w najnowocześniejszą w Europie linię produkcyjną marki Panasonic. Dziś produkuje też popularne pamięci USB i specjalne pamięci do komputerów stosowanych w przemyśle, eksportując swe wyroby m.in. na Bliski Wschód i do Afryki.

Nowoczesna aparatura medyczna powstaje zaś w firmie Optopol Technology w Zawierciu. W 2006 r. rozpoczęła ona produkcję optycznego tomografu komputerowego SOCT Copernicus, którego następcą stał się ultranowoczesny spektralny SOCT Copernicus HR. Te aparaty oraz inne urządzenia wykorzystywane m.in. w chirurgii okulistycznej trafiają do kilkudziesięciu krajów – ciekawostką jest, że na rynku japońskim dystrybutorem śląskiej firmy jest światowy potentat Canon.

Jeśli chodzi o branżę spożywczą, to nie można nie wspomnieć o sztandarowym, znanym już od dziesiątek lat, wytwarzanym na Śląsku jasnym piwie – w browarze w Żywcu. Produkowany w browarze, założonym w połowie XIX wieku za sprawą arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga trunek jest rozpoznawalny na całym świecie – jest eksportowany do ponad 40 krajów.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne śląskie specjały regionalne. To produkty, które zostały zarejestrowane w UE i mają status chronionych ze względu na nazwę, miejsce pochodzenia lub sposób tradycyjny wytworzenia. Unijny znak Chroniona Nazwa Pochodzenia ma wytwarzany z owczego mleka według starodawnej receptury na Śląsku (a także w Małopolsce) ser oscypek. Z kolei w unijnym rejestrze Chronionych Nazw Geograficznych znalazł się np. śląski kołocz pieczony - rodzaj ciasta drożdżowego o maślanym zapachu, także z nadzieniem.

Na prowadzonej przez polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi liście produktów tradycyjnych jest już zaś 137 takich wyrobów. Można tam znaleźć między innymi takie oryginalne specjały jak krupniok śląski (rodzaj wędliny – tzw. Kaszanki, wykonanej z podrobów, krwi i kaszy gryczanej), suszone owoce, znane jako pieczki śląskie, „zapożyczony” przed wiekami od tatarów chleb z mąki gryczanej – tatarczuch, czy wreszcie wódka-nalewka na korzeniach tataraku – tatarczówka.

Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Obróbki blacharskie

Świadczymy usługi cięcia i gięcia blachy według zlecenia klienta. Wykonujemy elementy metalowe o ...
Polska - POZNAŃ 2019-08-14 Dodał: Marcin Ciesielski Produkcja i przetwórstwo metali Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Conductor rails UNILIFT-UCR

Conductor rails UNILIFT-UCR complies with applicable standards and regulations, is safe and relia...
Polska - Bydgoszcz 2021-04-29 Dodał: Anna Jaracz Maszyny i urządzenia Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert